Stanisław Moniuszko Hrabina (OPERA)

Gatunek: Opera Czas trwania: 120 min

W historii festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża” po dwa razy prezentowaliśmy „Halkę” i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki oraz jeden raz „Verbum nobile” tego kompozytora. W tym roku przyszedł czas na operę „HRABINA” – rzadko wykonywane dzieło twórcy opery narodowej.

Hrabina, młoda i piękna wdowa szuka sobie męża… Opera jest pogodną satyrą na tę część wyższych warstw społeczeństwa polskiego z początku XIX wieku, która bezkrytycznie poddawała się idącej z Paryża modzie i obyczajom. Moniuszko i Wolski przeciwstawili jej odłam inny, reprezentowany przez postaci Chorążego i Broni, przestrzegający staropolskich obyczajów i tradycji. Punktem kulminacyjnym opery jest fakt nadepnięcia, goniącej za nowinkami mody hrabinie, na suknię (prawdziwe „marzenie z tiulu i z gazy”) przez jej amanta Kazimierza (akt II). Ostatecznie Kazimierz zwraca swe serce ku młodziutkiej Broni, zaś Hrabina – w kierunku niecałkowicie bezinteresownego Dzidzi (akt III).
Za satyrą w libretcie znakomicie podąża muzyka: jest pełna dowcipu, finezji i melodyjności. Choć w warstwie muzycznej pobrzmiewają polskie rytmy narodowe,  to jednak słychać w niej również muzykę włoską.

Koncert-spektakl został wykonany i zarejestrowany w 130. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki: 15.09.2002.

Opracowanie i reżyseria: Maria Fołtyn
Kierownictwo muzyczne: Wojciech Michniewski

Wykonawcy:
HRABINA – Maria Knapik
Chorąży – Rafał Siwek
Bronia – Dorota Wójcik
Kazimierz – Leszek Świdziński
Podczaszyc – Czesław Gałka
DZIDZI – Jacek Szymański
Panna Ewa – Agnieszka Wolska
Bogusławski – Jan Englert
Gość – Wojciech Machnicki

Polska Orkiestra Radiowa
pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego
Chór Filharmonii Narodowej
pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego

SEANS zapowie dyrektor artystyczny festiwalu dr Jacek Szymański

Polecamy
partnerzy

Facebook