Akademia Filmowa

Akademia Filmowa w kinie Millenium

To autorski program edukacji audiowizualnej, stworzony z myślą o przedszkolakach, uczniach szkół podstawowych oraz średnich. To wyjątkowe spotkania z ambitnym kinem, poprzedzone merytorycznym wstępem filmoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz zwieńczone dyskusją z młodymi odbiorcami.

  Cele Akademii Filmowej:

 • pogłębienie kompetencji uczestnictwa w kulturze audiowizualnej
 • poszerzenie wiedzy z zakresu sztuk wizualnych
 • nauka krytycznej analizy i interpretacji tekstów kultury
 • radzenie sobie z trudnymi emocjami, trudnymi tematami (terapia poprzez kino)

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
(Kliknij, aby pobrać formularz w formacie .PDF)

Przygotowano osobne cykle filmowe dla:

przedszkola, wiek 4+

szkoły podstawowej, klas 1-3

szkoły podstawowej, klas 4-6

szkoły podstawowej, klas 7-8/gimnazjum

szkoły ponadpodstawowej, wiek 15+

Każdy cykl został dostosowany do poziomu rozwoju intelektualnego i emocjonalnego danej grupy wiekowej. W grupach młodszych dobierano filmy przy uwzględnieniu podstaw psychologii dziecięcej i pedagogiki, z kolei w grupach starszych brano pod uwagę zakres następujących przedmiotów szkolnych: języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie.

Każdy cykl obejmuje 5 FILMÓW = 5 wyjść do kina w ciagu roku szkolnego.
Jedno wyjście przypada mniej więcej raz na dwa miesiące.

KOSZT: 50 złotych = 5 SPOTKAŃ w ramach karnetu

Nauczyciele i opiekunowie uczestniczą w programie za darmo oraz otrzymują materiały dydaktyczne od koordynatorki. Spotkania zaczynają się w godzinach porannych lub innych w zależności od wspólnych ustaleń.
Każde spotkanie w kinie składa się z:
PRELEKCJI -> PROJEKCJI -> DYSKUSJI +konkursu

  Jedno spotkanie trwa około:

 • 50 minut w grupie przedszkolnej
 • 90-110 minut w grupie szkół podstawowych
 • 100-130 minut w grupie szkół ponadpodstawowych (2-3 godziny lekcyjne)

ZAPISY w trybie ciągłym startują od września 2018 roku. FORMULARZ zgłoszenia jest dostępny:
w kasie kina Millenium w Łomży, na Facebooku: Akademia Filmowa w Millenium oraz klikając TUTAJ

Koordynatorka + prelegentka:
JOANNA CHLUDZIŃSKA, tel. 606-499-444
akademiafilmowa@kinomillenium.pl

Przedszkole, wiek 4+

Zdrowie


czas: 27 min.

Set trzech animacji, które w różnorodny, czasami zabawny a czasami przewrotny sposób opowiadają czym jest zdrowie i jak o nie dbać.

 • Bakterie (z serii ”Pamiętnik Florki”) 11 min.
 • Dlaczego zwykłej krowie zawdzięczam zdrowie? (”Kaktus i Mały”) 6 min.
 • Mami Duale (”Mami Fatale”) 10 min.

Przyroda


czas: 36 min.

Set sześciu przyjaznych oku animacji, które w osobliwy sposób opowiadają o różnych zjawiskach przyrodniczych i pogodowych.

 • Jeżyki w mieście, Litwa 2012, 10 min.
 • Pogoda w kratkę, Niemcy 2011, 6 min.
 • Pstryk, Holandia 2012, 2 min.
 • Tank, USA 2013, 9 min.
 • Wiosna, Holandia 2012, 4 min.
 • Kura Paola, Belgia 2008, 5 min.

Trudne Emocje


czas: 31 min.

Set trzech animacji, które w przyjazny i przystępny sposób zapoznają najmłodszych z trudnymi emocjami. Jak je rozpoznawać i nazywać? Dlaczego w życiu potrzebna jest pełna gama emocji, tych dobrych, jak i złych?

 • Dzień Taty („Pamiętnik Florki”) 11 min.
 • Torba („Pamiętnik Florki”) 11 min.
 • Serce Robobota („Rodzina Treflików”) 9 min.

Basia


czas: 30 min.

Set trzech opowieści o Basi, która ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszakiem Miśkiem Zdziśkiem. Jak każdy przedszkolak napotyka w życiu na różne problemy, z którymi musi sobie poradzić.

 • Basia i biwak, 10 min.
 • Basia i upał w ZOO, 10 min.
 • Basia i nowy braciszek, 10 min.

Podróże


czas: 30 min.

Set trzech animacji o edukacyjunych walorach podróży, zarówno tych bliskich, jak i dalekich. Jak dostać się do Włoch? Czy łatwo odczytać mapę skarbów? Czy muszelka z wakacji jest czymś cennym?

 • Italiano („Mami Fatale”) 10 min.
 • Skarby („Pamiętnik Florki”) 11 min.
 • Na tropie skarbu („Rodzina Treflików”) 9 min.

Szkoła Podstawowa, klasy 1-3

Nowe przygody dzieci z Bullerbyn


czas: 95 min.

Po wakacjach Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse wracają do szkoły. Wielkimi krokami zbliża się zima i święta, które w Bullerbyn zawsze są wyjątkowe i warto czekać na nie cały rok. Jak będzie wyglądało oczekiwanie na zimę? Jakie przygody spotkają małych bohaterów tym razem?

reż. Lasse Hallström, Szwecja 1987

Ernest i Celestyna


czas: 80 min.

Celestyna to mała myszka, której największą pasją jest rysowanie, zwłaszcza niedźwiedzi, a o tych od zawsze mówi się, że są największymi wrogami myszy. Pewnego dnia spotyka biednego misia Ernesta, który graniem na ulicy próbuje jakoś zarobić na jedzenie. Na przekór wszystkim zostają przyjaciółmi na dobre i na złe (animacja).

reż. Benjamin Renner, Belgia 2012

Sekret Eleonory


czas: 76 min.

7-letni Nathaniel dowiaduje się, że książki z biblioteki ekscentrycznej ciotki Eleonory zostaną sprzedane. Kiedy odkrywa magiczne właściwości księgozbioru, postanawia ocalić kolekcję dla następnych pokoleń (animacja).

reż. Dominique Monfery, Francja 2009

Ptyś i Bill


czas: 90 min.

Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu. Ptyś to rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzą Billa i Ptysia w tarapaty.

reż. A. Charlot, F. Magnier, Belgia 2013

Zielona Szkoła


czas: 80 min.

8-letnia Meral przenosi się z rodziną do innego miasta. W nowej szkole nie wychodzi jej nawiązanie nowych przyjaźni, dlatego jedyną towarzyszką jej zabaw staje się myszka. Meral zabiera ją na szkolny obóz, gdzie myszka zostaje porwana przez sowę. Czy inne dzieci pomogą odnaleźć jej przyjaciółkę?

reż. Simone van Dusseldorp, Holandia 2016

Szkoła Podstawowa, klasy 4-6

Nazywam się cukinia


czas: 66 min.

Dziewięcioletni Ikar woli, kiedy nazywa się go Cukinią. Po niespodziewanej śmierci mamy trafia do domu dziecka, gdzie mimo początkowych trudności, znajduje swoje miejsce i nowych przyjaciół. ortecy. Seria nieporozumień doprowadza początkowych trudności, znajduje swoje miejsce i nowych przyjaciół (animacja).

reż. Claude Barras, Szwajcaria-Francja 2016

Życie według Nino


czas: 80 min.

Nino ma wspaniałą rodzinę, dobre relacje z rodzicami i starszym bratem Lucasem. Gdy w nagłym wypadku ginie matka chłopców, ich życie wywraca się do góry nogami z dnia na dzień. Tata staje się co raz bardziej zagubiony a bracia porzucają szkołę i zaczynają żyć we własnym świecie. zumień doprowadza do góry nogami z dnia na dzień. Tata staje się co raz bardziej zagubiony a bracia porzucają szkołę i zaczynają żyć we własnym świecie.

reż. Simone van Dusseldorp, Holandia 2014

Biegnij Amelio


czas: 97 min.

Nastolatka chora na astmę wyjeżdża wraz z rodzicami do uzdrowiska w Tyrolu Południowym na kolejną kurację. Tam poznaje chłopaka, z którym postanawia wspiąć się na szczyt góry, co według lokalnego przesądu ma pomóc jej wyzdrowiezumień doprowadza postanawia wspiąć się na szczyt góry, co według lokalnego przesądu ma pomóc jej wyzdrowieć.

reż. Tobias Wiemann, Niemcy-Włochy 2017

Wojna na deski


czas: 87 min.

Zbliżają się wakacje. Ziggy i Bas jak co roku biorą udział w letnim obozie i konkursie na budowę najwyższej drewnianej fortecy. Seria niepozumień doprowadza jednak do sporu między chłopcami. Najlepsi przyjaciele staną się przeciwnikami, a walka toczyć się będzie o znacznie więcej niż tylko o najwyższą konstrukcję.

reż. Margien Rogaar, Holandia 2014

Przygoda Nelly


czas: 97 min.

Według Nelly,wszystkich czekają wspaniałe wakacje, tylko nie ją, albowiem musi jechać z rodzicami w niechciane miejsce – do Rumunii. Jakby tego było mało, tata ciągle pracuje i nikt jej nie uprzedził, że wkrótce tu zamieszkają na stałe. Dziewczyna ucieka! Przeżywa mnóstwo przygód, które ostatecznie uczą ją czegoś ważnego.

reż. Dominik Wessely, Niemcy 2016

Szkoła Podstawowa, klasy 7-8/gimnazjum

Mali mężczyźni


czas: 85 min.

Trzynastoletni Jake i Tony zostają przyjaciółmi, choć mogłoby się wydawać, że więcej ich dzieli niż łączy. Czy konflikt finansowy między ich rodzicami przełoży się na nową relację chłopców? W tle nowojorski Brooklyn, zwany miastem drzew i domów.

reż. Ira Sachs, Grecja, USA 2016

Szkoła Babel


czas: 89 min.

Rok z życia dwudziestu czterech nastolatków, którzy przyjechali ze wszystkich stron świata do Francji w poszukiwaniu lepszego życia. Na razie mają 11-15 lat i są w tej samie klasie adaptacyjnej. Dzieli ich niemal wszytko, łączy chęć nauki języka francuskiego oraz odnalezienia się w nowej rzeczywistości (dokument).

reż. Julie Bertuccelli, Francja 2014

Za niebieskimi drzwiami


czas: 90 min.

12-letni Łukasz wyjeżdża z mamą na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki. Nie potrafi przystosować się do nowego życia. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w jego pokoju prowadzą do innego świata.

reż. Mariusz Palej, Polska, 2016

Królowie lata


czas: 93 min.

Jest ich trzech. Mają po 15 lat. W ramach buntu postanawiają uciec od przytłaczającej codzienności i swoich rodzin do lasu. Pragną stać się prawdziwymi mężczyznami oraz zbudować wielki drewniany dom i żyć na własnych zasadach. Czy tak właśnie wygląda wolność?

reż. Jordan Vogt-Roberts, USA 2013

Rakieta


czas: 96 min.

Chłopiec, który rzekomo przyciąga nieszczęścia, prowadzi swoją rodzinę oraz parę wyrzutków społecznych przez Laos w poszukiwaniu nowego domu. Po podróży pełnej nieszczęśliwych zdarzeń, chłopiec buduje ogromną rakietę, która pozwoli mu wziąć udział w najbardziej dochodowych zawodach.

reż. Kim Mordaunt, Australia-Tajlandia-Laos 2013

Szkoła Ponadpodstawowa, wiek 15+

Co robimy w ukryciu


czas: 86 min.

Wybuchowa mieszanka horroru i czarnej komedii zrealizowana w konwencji mokumentu. Życie Viago, Deacona, Vladislava i Petyra rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny, by stawić czoła codzienności. Nieśmiertelność i pragnienie świeżej ludzkiej krwi już dawno przestały być ich głównym zmartwieniem.

reż. Taika Waititi, USA 2014

Cały ten cukier


czas: 90 min.

Dokument obnażający negatywny wpływ cukru na zdrowie człowieka. Reżyser filmu przeprowadził na sobie niezwykły eksperyment. Przez trzy lata nie spożywał cukru, a następnie pod nadzorem naukowców, lekarzy i dietetyków zaczął konsumować 40 łyżeczek dziennie (średnie spożycie przeciętnego Australijczyka) przez 60 dni. Efekty okazały się zaskakujące. ta nie spożywał cukru, a następnie pod nadzorem lekarzy i dietetyków zaczął konsumować 40 łyżeczek dziennie (średnie spożycie przeciętnego Australijczyka) przez 60 dni. Efekty okazały się zaskakujące.

reż. Damon Gameau, Australia 2014

Intruz


czas: 98 min.

Film inspirowany pra- wdziwymi wydarzeniami. 17-letni John, pod wpływem ekstremalnych emocji, dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary w poprawczaku, wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

reż. Magnus von Horn, Polska-Szwecja-Francja 2015

Oddychaj


czas: 91 min.

Do klasy maturalnej 17-letniej Charlie dołącza nowa, charyzmatyczna koleżanka – Sarah. Mimo wyraźniej różnicy charakterów dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają. Ich początkowo idealna relacja przeradza się w coś toksycznego i destrukcyjnego.

reż. Mélanie Laurent, Francja 2014

Mustang


czas: 97 min.

Nominowany do Oscara debiut tureckiej reżyserki, który podejmuje temat wolności i praw współczesnych kobiet. Pięć sióstr po zakończeniu roku szkolnego niewinnie flirtuje z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się jednak zbyt frywolna i wybucha lokalny skandal.

reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja-Turcja 2015

REGULAMIN AKADEMII FILMOWEJ

 1. Zapisy na Akademię Filmową przyjmowane są w trybie ciągłym od września 2018.
 2. Program Akademii składa się z następujących cyklów dopasowanych do wieku odbiorców:
  • Przedszkole, wiek 4+
  • Szkoła podstawowa, klasy 1-3
  • Szkoła podstawowa, klasy 4-6
  • Szkoła podstawowa, klasy 7-8 / Gimnazjum
  • Liceum / Szkoła ponadpodstawowa
  • Cykl specjalny na życzenie uczestników
 1. Każdy cykl składa się z 5 projekcji.
 2. Każda projekcja poprzedzona jest merytoryczną prelekcją filmoznawcy, a po seansie moderuje on dyskusję z uczestnikami.
 3. Warunkiem uruchomienia każdego cyklu jest zgłoszenie się odpowiedniej liczby uczestników.
 4. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
 5. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany ustalonego terminu spotkania z przyczyn od niego niezależnych, o czym będzie informował z wyprzedzeniem.
 6. Nauczyciel, zapisując klasę do programu, wyraża zgodę na otrzymywanie powiadomień od koordynatora Akademii.
 7. Nauczyciel zobowiązuje się do przekazywania dalszej informacji uczniom.
 8. Nauczyciel bierze odpowiedzialność za zachowanie uczniów w kinie podczas Akademii.
 9. Nauczyciel uczestniczy w spotkaniach Akademii nieodpłatnie.

PŁATNOŚCI

 1. KARNET obejmuje 5 spotkań wybranego cyklu i jego cena wynosi 50 złotych.
 2. Płatności za karnety należy dokonać u koordynatorki Akademii Filmowej.
 3. Karnety nie podlegają zwrotowi ani wymianie (nawet w przypadku nieobecności ucznia na danym pokazie).
Koordynatorką projektu Akademii Filmowej jest:

Joanna Chludzińska
kontakt: 606-499-444
akademiafilmowa@kinomillenium.pl

Facebook